O nastavitvah
Zavihek »Settings« zajema splošne nastavitve, ki vplivajo na uvoz statističnih in prostorskih podatkov spremenljivk in pripravo prikazov v uporabniškem vmesniku. Posledično je potrebno nastavitve definirati že pred prvim uvozom podatkov.
Zavihek z nastavitvami je razdeljen na štiri privzeto zaprte razdelke. Razširimo jih s klikom na naziv razdelka.
Coordinate systems
Razdelek »Coordinate systems« zajema nastavitve koordinatnih sistemov, v katerih so definirani oz. bodo prikazani prostorski podatki. Pred vnosom prostorskih slojev moramo v teh nastavitvah predhodno definirati koordinatni sistem, v katerem je prostorski sloj definiran. Prostorski sloj, uvožen z izbranim napačnim koordinatnim sistemom ob uvozu, na karti morda ne bo prikazan pravilno. Več o koordinatnih sistemih je opisano v poglavju Koordinatni sistemi.
Osrednji del forme je tabela z vključenimi koordinatnimi sistemi. Zajema naslednje stolpce:
- »Name (EPSG, SRID)« - šifra koordinatnega sistema iz EPSG baze koordinatnih sistemov. Več o bazi na spletnih straneh http://www.epsg.org/ in http://spatialreference.org/ref/epsg/
- »Description« - lasten opis koordinatnega sistema
- »Type« - Tip koordinatnega sistema. Tipa »protected« so privzeti koordinatni sistemi v aplikaciji. Tipa »predefined« so koordinatni sistemi, ki jih prek administracije dodamo iz EPSG baze. Tipa »manual« so koordinatni sistemi, ki jih ročno dodamo prek administracije pa niso del EPSG baze.
Desno nad tabelo je iskalnik po tabeli označen s »Search«, ki filtrira prikaze v tabeli po vnešenem ključu in je v pomoč pri iskanju vnosov v tabeli z večjim številom koordinatnih sistemov.
Levo zgoraj je gumb »Add coordinate system« s katerim lahko v izbor dodamo nov koordinatni sistem. Odpre se nova forma za vnos novega koordinatnega sistema.
Pri vnosu koordinatnega sistema imamo dve možnosti:
- »Predefined PostGIS projections« - koordinatni sistem izberemo iz EPSG baze
- »Manual projection« - vnesemo parametre lastnega koordinatnega sistema, ki ni del EPSG baze
V primeru izbora koordinatnega sistema iz EPSG baze v polje »Coordinate system name« vnesemo lasten opis dodajanega koordinatnega sistema. Iz spustnega menija »Coordinate system code EPSG SRID« izberemo EPSG kodo, ki definira naš željeni koordinatni sistem. Ob izboru se v neaktivnem tekstovnem polju »proj4text« pokažejo parametri za izbrani koordinatni sistem. Izbor koordinatnega sistema potrdimo z »Save« ali prekličemo s »Cancel«.
V primeru vnosa lastnega koordinatnega sistema sledimo v polje »Coordinate system name« vnesemo lasten opis dodajanega koordinatnega sistema. Iz spustnega menija »Custom coordinate system code« izberemo poljubno številko, ki bo označevala novi koordinatni sistem. V tekstovno polje »proj4text« vnesemo parametre novega koordinatnega sistema. Opozorilo: ta funkcija je namenjena uporabnikom, ki poznajo parametre koordinatnih sistemov. Opisovanje parametrov koordinatnih sistemov presega obseg in namen teh navodil. Izbor koordinatnega sistema potrdimo z »Save« ali prekličemo s »Cancel«.
Shranjene koordinatne sisteme tipa »predefined« in »manual« je do določene mere možno urejati s klikom na povezavo v stolpcu »Name (EPSG SRID)«. Brisanje koordinatnih sistemov ni omogočeno.
Spatial Units
Razdelek nastavitev »Spatial Units« omogoča definiranje prostorskih enot, za katere bodo predstavljeni statistični podatki.
Osrednji del forme je tabela z vnesenimi prostorskimi enotami. Sestavljajo jo naslednji stolpci:
- »Name« - naziv prostorske enote, kot bo prikazan javnosti
- »Prefered« - izpolnjeno je polje izbrane prostorske enote, katere podatke prednostno prikažemo v uporabniškem vmesniku, kar je uporabno v primeru, da uvoženi statistični podatki iste spremenljivke obsegajo več prostorskih enot. Pogoj je, da so za prostorsko enoto statistični podatki uvoženi. Izmed vseh prostorskih enot v tabeli je lahko tako določena največ ena, lahko pa tudi nobena.
- »Weight« - teža prostorske enote, ki predstavlja numerično predstavljeno zaporedje prostorskih enot. Manjše kot je število, višje bo postavljeno v spustnem meniju za izbor prostorskih enot v uporabniškem vmesniku. Manjše število pomeni prednost pri prvem prikazu prostorske enote v primeru, da vrednost »Prefered« ni določena. Urejeni zaporedni pregled prostorskih enot dosežemo z zaporedno naraščujočimi dodelitvami števila ustreznim prostorskim enotam.
Levo nad tabelo sta gumba »Add spatial unit« in »Delete selected«. S klikom na prvi gumb lahko definiramo novo prostorsko enoto. Odpre se forma za dodajanje prostorske enote.
V vnosno polje »Spatial unit name« vnesemo naziv prostorske enote, ki bo predstavljen uporabnikom tudi v uporabniškem vmesniku. V vnosno polje »Spatial unit weight« vnesemo težo nove prostorske enote v numerični vrednosti. Z potrditvenim poljem »Make this a prefered spatial unit« lahko podatke prostorske enote prednostno prikažemo v uporabniškem vmesniku. Če smo to lastnost prej nastavili drugi prostorski enoti, bo prejšnja prostorska enota to lastnost izgubila. Novo prostorsko enoto ustvarimo z »Save« ali prekinemo ustvarjanje nove prostorske enote s klikom na gumb »Cancel«.
Obstoječe prostorske enote lahko urejamo s klikom na povezavo v stolpcu »Name« v tabeli.
Eno ali več obstoječih prostorskih enot je možno izbrisati z izborom potrditvenih polj v prvem stolpcu tabele in klikom na gumb »Delete selected«.
Default variable parameters
Razdelek nastavitev »Default variable parameters« omogoča definiranje privzetih parametrov za prikaz. Nastavljanje parametrov prikaza je omogočeno na različnih mestih v administratorski aplikaciji, kjer je možno nastaviti privzete parametre prikaza, ki so definirani na tem mestu. Privzete parametre je možno kadarkoli spreminjati, pri čemer pa se parametri prikaza povzeti pred spremembo ne prilagodijo novo nastavljenim parametrom in ohranijo star nabor parametrov pred spremembo.
Vnos parametrov v vnosno formo in pomen parametrov je opisan v poglavju Nastavitve spremenljivke (Variable Parameters).
Tile layers
V razdelku »Tile layers« so definirani sloji, ki jih kot kartografsko podlago prikazujemo v uporabniškem vmesniku. Sloji so predstavljeni v obliki tabele. Z izborom potrditvenih polj v stolpcu »Enabled« lahko vključimo ali izključimo pojavnost izbranih slojev v uporabniškem vmesniku. Spremembe v izboru shranimo z klikom na gumb »Save«.
Client appearance
Nastavitev izgleda STAGE odjemalca. Nastaviti je mogoče:
- vodilno barvo (Lead color),
- logotip (Choose a logo), Predlagamo, da naredite transparenten .png 190 x 50 px.
- začetno transparenco sloja (Map initial transparency),
- izgled oblačka z opisom spremenljivke
- transparenca oblačka (leaflet-popup-tip-background),
- transparenca sence oblačka (leaflet-popup-tip-box-shadow),
- barvo pisave v oblačku (leaflet-popup-tip-color).
- Oblaček je mogoče tudi v celoti skriti (Hide popup).
Po urejanju je potrebno izbrisati lokalni pomnilnik brskalnika.
Client labels
Nastavitev prevodov napisov na gumbih v odjemalcu. Angleških napisov ni mogoče spreminjati. S klikom na Reset se povrnejo privzeti napisi. Reseta ni mogoče razveljaviti.
Landing pages
Nastavitev pristajalne/prve strani odjemalca. Stran je potrebno nastaviti za vsaj jezik posebej.